Συμμετοχή σε τμήμα γραμματισμού ενηλίκων

Image

Σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στο τμήμα γραμματισμού ενηλίκων στο πλαίσιο των δράσεων για τις υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά, τις οποίες υλοποιεί το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τις σχολικές μονάδες της περιοχής.

Τα μαθήματα του τμήματος γραμματισμού θα πραγματοποιούνται στη δημοτική αίθουσα Ρομέο, που μας έχει παραχωρηθεί από το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Ηράκλειας, μία φορά την εβδομάδα σε απογευματινές ώρες. Η μέρα και οι ώρες των μαθημάτων θα ανακοινωθούν σύντομα.

Στόχος του τμήματος γραμματισμού είναι η συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση του απολυτηρίου δημοτικού σχολείου και η περαιτέρω συνέχιση των σπουδών σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας του Δήμου Σερρών.

Παρακαλούμε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στις Διευθύνσεις των σχολικών μονάδων. Τα μαθήματα θα γίνονται κάθε Τετάρτη στις 15:00.

Τηλέφωνα επικοινωνίας σχολικών μονάδων:

Δημοτικό σχολείο Ποντισμένου: 2325023475
1ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας: 2325022377