Στις 12.04.22 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση των συνεργατών/ιδών του Προγράμματος με τους διευθυντές και τις διευθύντριες των συνεργαζόμενων με το Πρόγραμμα σχολικών μονάδων. Συζητήθηκαν οι ανάγκες των σχολείων για την ενίσχυση της φοίτησης των παιδιών Ρομά, η συνεργασία για την παρακολούθηση της σχολικής διαρροής, η από κοινού οργάνωση εκπαιδευτικών και εμψυχωτικών δράσεων και η έναρξη του τμήματος γραμματισμού για τους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών που φοιτούν στα συνεργαζόμενα σχολεία.