Έναρξη θερινών δράσεων στην Πτολεμαΐδα - 21.06.2022

Στις 21.06.2022 ξεκίνησαν οι θερινές εκπαιδευτικές-εμψυχωτικές δράσεις υποστήριξης των παιδιών, έφηβων και ενήλικων Ρομά που διαβιούν στον καταυλισμό Γκιόλα από τις συνεργάτιδες του Προγράμματος. Κάθε Τρίτη και Τετάρτη πραγματοποιούνται τμήματα γλωσσικής ενίσχυσης παιδιών, γραμματισμού εφήβων-ενηλίκων και δημιουργικής απασχόλησης στις αίθουσες που μας έχουν παραχωρηθεί από το 4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας, ενώ παράλληλα διοργανώνονται εκδρομές και επισκέψεις σε διάφορους χώρους στο πλαίσιο του πρότζεκτ "Γνωριμία/επαφή με την πόλη μας", το οποίο έχει αρχίσει να υλοποιείται από τον Απρίλιο του 2022. Στο πλαίσιο αυτού, την Τετάρτη, 22.06.2022, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Πυροσβεστική Ακαδημία-Σχολή Πυροσβεστών Πτολεμαΐδας κατά την οποία έγινε ξενάγηση στους χώρους της σχολής, παρουσίαση της δουλειάς των πυροσβεστών, των μερών της στολής τους και της λειτουργίας του πυροσβεστικού οχήματος. Ακόμη, έγινε ενημέρωση για τους τρόπους πρόληψης και προστασίας σε περίπτωση πυρκαγιάς και στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού συζήτηση για τον τρόπο φοίτησης στην Πυροσβεστική Ακαδημία. Στην επίσκεψη συμμετείχαν 14 παιδιά, τα οποία συνόδευσαν οι πέντε συνεργάτιδες του Προγράμματος στην Πτολεμαΐδα.