Εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στον Λευκό Πύργο - 11.07.2022

Τη Δευτέρα 11.07.2022 οι μαθητές/τριες των εκπαιδευτικών-εμψυχωτικών τμημάτων που διεξάγονται κάθε Τρίτη και Τετάρτη στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο και τον Λευκό Πύργο στη Θεσσαλονίκη. Κατά την επίσκεψή τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο χωρίστηκαν σε δύο ομάδες ανάλογα με την ηλικία τους και παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου. Συγκεκριμένα, η πρώτη ομάδα παρακολούθησε το πρόγραμμα "Αρχαία Επιδημία", κατά τη διάρκεια του οποίου ο μουσειοπαιδαγωγός, κ. Χάρης Τσουγγάρης, "μετέφερε" τα παιδιά στο 165 μ.Χ., την εποχή της διαβόητης «Επιδημίας των Αντωνίνων», και μέσα από παιχνίδι ρόλων και αξιοποιώντας παράλληλα τις κάρτες και τις φωτογραφίες ορισμένων εκθεμάτων του Μουσείου, τα παιδιά γνώρισαν πτυχές της καθημερινής ζωής στην αρχαία Θεσσαλονίκη και προβληματίστηκαν πάνω στην ανάγκη αντιμετώπισης επιδημιών και κρίσεων κάθε είδους. Η δεύτερη ομάδα παρακολούθησε το πρόγραμμα "Ζωάκια", κατά τη διάρκεια του οποίου ο κ. Τσουγγάρης μοίρασε σε κάθε παιδί από μία καρτέλα με τη φωτογραφία ενός ζώου και μέσα από την παρατήρηση στο εσωτερικό του μουσείου, τα παιδιά ανακάλυψαν τα ζωάκια που απεικονίζονταν στις καρτέλες τους πάνω σε αγγεία, γλυπτά και ανάγλυφα του μουσείου.Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη των παιδιών και των γονιών τους στον Λευκό Πύργο, στον οποίο περιηγήθηκαν στην έκθεση για την ιστορία της Θεσσαλονίκης από την εποχή της ίδρυσής της μέχρι τις μέρες μας.