Βιωματικό εργαστήριο (Πτολεμαΐδα) – 29.11.2022

Στις 29.11.2022 πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο με τους/τις εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων με το Πρόγραμμα νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων στον χώρο του 6ου Δ.Σ. Πτολεμαΐδας με θέμα τη διαπολιτισμική ευαισθητοποίηση. Οι εκπαιδευτικοί χωρίστηκαν σε ομάδες και συζήτησαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά Ρομά τοποθετώντας τον εαυτό τους στη θέση των παιδιών και ακολούθησε συζήτηση με όλη την ομάδα για τον τρόπο διαχείρισης και αντιμετώπισης των προβλημάτων που καταγράφηκαν. Τη συζήτηση συντόνιζε η διευθύντρια του σχολείου, κ. Ελένη Μπαμπίλα, και από την πλευρά του Προγράμματος συμμετείχαν ο επιστημονικά υπεύθυνος του Προγράμματος (Κων/νος Χατζηδήμου), η συντονίστρια (Φωτεινή Καλογερογιάννη) και οι εκπαιδευτικοί-εμψυχώτριες της Δυτικής Μακεδονίας (Χρυσούλα Εφραιμίδου, Σοφία Μαργαρίτη, Ελένη Νταλαμπύρα).