Συνεργασία του Προγράμματος με τη Σχολή Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ

Ευχαριστούμε θερμά την Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ για την υποστήριξη που προσέφερε στην οικογένεια Ρομά η οποία ενεπλάκη στο δυστύχημα που έλαβε χώρα στην Παλαιοχώρα Αλεξάνδρειας, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή της η μεγαλύτερη κόρη της οικογένειας και να τραυματιστούν σοβαρά η μητέρα και η μικρότερη κόρη, η οποία συμμετέχει στις δράσεις του Προγράμματος.

Στο πλαίσιο της πολυεπίπεδης υποστήριξης της οικογένειας που παρέχει το Πρόγραμμα, η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ απάντησε θετικά στο αίτημα της επιστημονικής ομάδας του Προγράμματος και διέθεσε παραϊατρικό υλικό που είναι απαραίτητο, ώστε να καλυφθούν οι σχετικές ανάγκες της οικογένειας μέχρι τον Ιούνιο του 2023.

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, κ. Ανθούλα Βηδενμάιερ, αναπληρώτρια καθηγήτρια, για τις ενέργειές της και τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, κ.  Θεόδωρο Δαρδαβέση, καθηγητή, για την έμπρακτη υποστήριξη και αλληλεγγύη.