Εκδήλωση «Ταξιδέψτε μαζί μας… χωρίς τα γυαλιά εικονικής πραγματικότητας» - 09.02.2023

Την Πέμπτη, 09.02.2023, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα 105 του νέου κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ η εκδήλωση «Ταξιδέψτε μαζί μας… χωρίς τα γυαλιά εικονικής πραγματικότητας», στην οποία οι μαθητές/τριες Ρομά από τον οικισμό του Αγίου Γεωργίου Αλεξάνδρειας παρουσίασαν την ταινία μικρού μήκους με θέμα τον εθισμό στο διαδίκτυο και τον παγκόσμιο χάρτη που ετοίμασαν στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών-εμψυχωτικών τμημάτων του Προγράμματος.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν προσκεκλημένοι καθηγητές/τριες του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ, γονείς των μαθητών/τριών Ρομά, μέλη της ομάδας του Προγράμματος στην Κεντρική και Δυτική Μακεδονία, συνεργάτες της Ομάδας Δράσης για την υποστήριξη και την ενδυνάμωση των Ρομά στην Κεντρική Μακεδονία και άλλοι/ες προσκεκλημένοι/ες.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε την αναλυτική ανακοίνωση εδώ.