Βιωματικές δραστηριότητες στο Δ.Σ. Μαλγάρων – 08.06.2023

Στις 08.06.2023 πραγματοποιήθηκαν βιωματικές δραστηριότητες με τους/τις μαθητές/τριες της Β’, Γ’, Δ’ και Ε’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μαλγάρων από την κοινωνική λειτουργό του Προγράμματος, κ. Ραφαέλα Λουδιανού, και τον διαμεσολαβητή του Προγράμματος, κ. Γιώργο Δημητρίου. Η δράση αποτελούνταν από δύο βιωματικές ασκήσεις. Η πρώτη είχε τίτλο «Τα ζώα λιποθυμούν», στην οποία τα παιδιά δούλεψαν με τις έννοιες της αλληλοϋποστήριξης και της ενσυναίσθησης. Η δεύτερη είχε τίτλο «Ο μουγγός και ο τυφλός» – τα παιδιά χωρίστηκαν σε ζευγάρια, τον ρόλο του «μουγγού» είχε το ένα, που οδηγούσε το άλλο, το «τυφλό», του οποίου τα μάτια ήταν καλυμμένα με μαντήλι. Η βιωματική αυτή άσκηση είχε ως στόχο να καλλιεργήσουν τα παιδιά τις έννοιες της ενσυναίσθησης, της συνεργασίας, της εμπιστοσύνης και του σεβασμού απέναντι στο διαφορετικό. Τη δράση υποστήριξαν η διευθύντρια και η δασκάλα ειδικής αγωγής του σχολείου.